, rezera WKU 

rezera WKU

Listen to My Heart

Wojsko zaczyna łowy na "wiecznych studentów"
"Gazeta Prawna": Osoby, które rozpoczęły studia przed rokiem akademickim 2002/2003 i jeszcze się nie obroniły, powinny to zrobić do końca grudnia. Jeśli ukończą studia w przyszłym roku, mogą zostać powołane do wojska.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony narodowej absolwenci, którzy skończą studia do 2007 roku, automatycznie zostają żołnierzami rezerwy. Ci, którym studia przeciągną się dłużej niż do grudnia tego roku, muszą spodziewać się wezwania przed Wojskową Komisję Uzupełnień. Nie jest jednak wykluczone, iż minister ON wyda nowe rozporządzenie, które odsunie perspektywę służby wojskowej dla wiecznych studentów.

Dziennik zwraca uwagę, że armia z roku na rok, coraz bardziej interesuje się osobami wykształconymi. W tym roku wojsko chce zwerbować co najmniej 900 magistrów, a w kolejnych latach nawet 1200. Jeszcze rok temu do służby zasadniczej trafiło tylko 400 absolwentów uczelni. "Gazeta Prawna" przypomina, że studenci mogą odbyć szkolenie wojskowe w czasie trwania nauki, ale najpierw muszą zdać egzamin z przysposobienia obronnego. Dopiero później mogą złożyć wniosek o rozpoczęcie szkolenia. Ci, którzy je odbyli i zdali pozytywnie egzamin, zostają przeniesieni do rezerwy w stopniu kaprala. Ci, którzy oblali egzamin, też zostają przeniesieni, ale w stopniu szeregowca.


acha....czyli z jednej strony armia ma byc niedlugo zawodowa, z drugiej strony scigaja pacjentów, którzy ewidentnie na wojsko ochoty nie mają.... gdzie sens i logika?OT

Test coopera robie sobie raz na pewien czas problem tylko czy klasyfikacja "cywilna" (sportowa) jest odpowiednia, jeśli tak to zaliczam się do bardzo dobrych. Oczywiście pętla po której biegam była mierzona wcześniej licznikiem rowerowym, i sam odmierzam 12minut.

Natomiast w pływackim teście jest gorzej.

Oczywiście sam test robie sobie gdy jestem w "szczytowej formie".

http://www.bieganie.pl/trening/testy/cooper.html

dla zainteresowanych sprawdzeniem siebie

Niestety do WSOWL mam daleko i nie moge konkretów znaleźć zbyt wiele na stronach MON i WSO

Zdaje się iż nie mam specjalizacji "areomobilnych" na SO przynajmniej nie znalazłem. Katedra na wydziale łączy tematyke Panc.Zmech.Areo.
więc tyle mi pozostało no cóż pozostaje mi napisać magisterke obronić się i do maja pojawić się we Wrocławiu.

Cheh dziś mnie promowali w WKU
Przy okazji załatwiania formalności z przeniesieniem do rezerwy popatrzyłem sobie na szarą rzeczywistość egzystencji oficera w WKU choć kadra damska wymieniona na młode panienki robiła pozytywne wrażenie to jednak jak popatrzyłem na oficerów to chyba nie byli zbyt szczęśliwi z pełnionych funkcji.

I tu pojawia się pytanie: czy to byli oficerowie zawodowi?
zakładam że tak (co za widok mundur kapitana był raczej w kiepskim stanie ) wiem że to niby detal, ale WKU zawsze robiły przygnębiające wrażenie na mnie.Witam...
Jeżeli ktoś może udzielić mi merytorycznie uzasadnionej odpowiedzi na pytania będę relatywnie proporcjonalnie wdzięczny.
-art.48.3. Mianowanie może nastąpić po odbyciu zasadniczej służby wojskowej albo po przeniesieniu do rezerwy.
-art.45.1. Zdolność fizyczną i psychiczną do służby ustalają komisje lekarskie ABW albo AW,podległe Szefowi właściwej Agencji.
Ustawa o ABW oraz AW z 24.05.2002r.
W związku z powyższym ...czy kategoria "D" wojskowa eliminuje kandydata ubiegającego się o przyjęcie do służby?
Czy organem opiniodawczym jest komisja wojskowa czy komisja ABW?
Uwzględniając art.48.3. skłania mnie do zapytania w jakim celu w kwestionariuszu osobowym znajdują się wielokrotnie różne odpowiedzi dotyczące "służby wojskowej" nie wykluczające możliwości posiadania wojskowej kategori "D"?
Ustawa z 25.11.2004r. o zmianie ustawy o ABW oraz AW:
-art.20a. W ABW i AW mogą byc zatrudniani pracownicy.
W rozumieniu ustawy kim mogą być pracownicy?
Asymetria informacji uwidacznia moją konstancję.
Dziękuję.
Pozdrawiam"11 lutego 2009 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa gwarantuje obywatelom uregulowanie stosunku do służby wojskowej przez przeniesienie ich do rezerwy bez odbywania czynnej służby wojskowej. Oznacza to, że wszyscy mężczyźni bez względu na rok urodzenia, którzy mają orzeczoną zdolność do służby wojskowej, z mocy ustawy zostaną przeniesieni do rezerwy bez odbycia służby wojskowej.
Przeniesienie do rezerwy następuje z urzędu i nie wymaga osobistego udziału przy dokonywaniu tej czynności zainteresowanej osoby. Potwierdzenie faktu przeniesienia do rezerwy następuje w formie wpisu zamieszczonego w książeczce wojskowej. Osoby zainteresowane przeniesieniem do rezerwy mogą zgłaszać się do właściwej terytorialnie WKU w celu uzyskania wpisu do książeczki wojskowej (wydania zaświadczenia) o przeniesieniu do rezerwy.
Właściwą terytorialnie Wojskową Komendą Uzupełnień jest WKU w miejscu stałego zameldowania lub zameldowania tymczasowego dłuższego niż 3 miesiące.
Szczegółowe informacje na temat przeniesienia do rezerwy można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Bochni, ul. Św. Leonarda, tel. 014 6122336 wew. 701, 702, 723, 730, e - mail wku.bochnia@sow.mil.plTen e-mail jest chroniony przed spame, włącz obsługę Javascript w przeglądarce, by go zobaczyć "

[ Dodano: 2009-03-08, 20:19 ]
zgadzam się z Manią ale skoro nie dadzą ci rezerwy to dlaczego nie wezmą cię abyś to odrobił w wojsku naprawdę brakuje ludzi

a moze oni wiedza, ze w sumie to nie pali mi sie do wojska, skoro raz juz bedac w nim wyszedlem z niego z problemami z psychika i uwazaja za nieekonomiczne (badź co badz wiaze sie to z pewnymi inwestycjami) powolywanie takiego lesera, ktory zna juz "sztuczki" jak wyjsc, bedac nawet w wojsku? Do tego skoro wyszedlem jako "psychiczny - paragraf osobowosc nieprawidlowa, paragraf osobowosc chwiejna emocjonalnie, paragraf zespol dezadaptacyjny to w sumie sie zastanawiam co moglbym tam robic ? Chyba tylko na obieraku lub kuchni siedziec, bo przeciez broni baliby mi sie dac, bo gdybym cos z nia zlego zrobil, to ktos by "beknal" za to, ze osobie z takimi przeciwskazaniami i skazami przeszlosci dali bron. Krotko mowiac, jestem ze wszechmiar niewygodny, prawdopodobnie dlateog swego czasu proponowali mi dosluge na WKU... ( aktualnie juz u siebie na WKU "odpracowac" tego nie moge)
Art. 8. 1. Od decyzji wydanych przez właściwe organy w sprawach określonych w ustawie żołnierz zawodowy może wnieść odwołanie do organu wyższego stopnia, na zasadach określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.1)), i, z zastrzeżeniem ust. 2, skargę do właściwego sądu administracyjnego, na zasadach określonych w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.2)).
2. Skarga do właściwego sądu administracyjnego nie może być wniesiona na decyzje w sprawach:
1) wyznaczenia, przeniesienia i zwolnienia ze stanowiska służbowego oraz przeniesienia do rezerwy kadrowej lub do dyspozycji;
2) mianowania na stopień wojskowy;
3) przeniesienia do innego korpusu osobowego lub do innej grupy osobowej;
4) skierowania do wykonywania zadań służbowych poza jednostką wojskową.
3. Wystąpienia w sprawach wynikających ze stosunku służbowego, z wyjątkiem spraw wymienionych w ust. 1 oraz przypadków określonych w ustawie, żołnierz zawodowy może wnosić tylko drogą służbową.Weryfikacja kandydatów do służby nadterminowej - w szczególności spośród żołnierzy rezerwy - zgodnie z ostatnimi wytycznymi Szefa SG jest praktycznie żadna.
Kandydaci składają zgłoszenie do dowódcy JW poprzez WKU. Rozpatrywane ma być ono "korespondencyjnie zza biurka" bez żadnych egzaminów a nawet rozmowy z kandydatem - jedynie tylko na podstawie danych zwartych w ewidencji wojskowej.
Obecnie to nowość, lecz jak na razie tylko niektórzy dowódcy wymagają osobistego stawienia się kandydatów w jednostce (robią to niejako niezgodnie z wytycznymi, lecz w mojej ocenie jest to niezbędne).
Ale cóż, ktoś zdecydował - ma być bez zbytniego formalizmu.
Czy tylko aby efekt tych działań będzie właściwy?
Pozostaje mi życzyć dowódcom szczęścia w doborze podwładnych - bo w gruncie rzeczy będzie to istna loteria.Ustawą z dnia 27.08.2009r., nowelizującą ustawę o powszechnym obowiązku obrony RP (i inne), podwyższono podoficerom górną granicę wiekową podlegania obowiązkowi służby wojskowej - mężczyznom z 50 na 60 lat, zaś kobietom z 40 na 60 lat (art. 1 pkt 22 noweli zmieniono art. 58 ustawy). Zmiana ta weszła w życie z dniem 1 stycznia br.

Ustawa nowelizująca nie wypowiada się na temat sytuacji prawnej podoficerów już skreślonych z ewidencji wojskowej - czy zachowują oni nabyty w dotychczasowym stanie prawnym status osób niepodlegających obowiązkowi służby wojskowej, czy też stają się na powrót żołnierzami rezerwy? To pytanie kieruję do osób obeznanych z zasadami prawa.

Mam też pytanie do wykonawców omawianego przepisu, czyli do przedstawicieli WKU - jak rozstrzygnęliście powyższy problem i skąd czerpaliście w tej sprawie natchnienie?
yacc możesz zapomnieć o ŻW.
Oni potrzebują szeregowych, ale w pierwszej kolejności takich, co już służyli w tej formacji.
Wiem, bo sam dziś dzwoniłem do Komendy Głównej.
Mi powiedzieli, że muszę czekać, bo nie ma dla mnie etatu. Mam stopień kaprala.
Takich im też nie trzeba. Mają swoich podoficerów.

Pozdronie koniecznie .... fakt - w pierwszej kolejności biorą tych co służyli, ale przeniesionych do rezerwy w związku z ukończeniem uczelni wyższej też biorą - ja jestem po uczelni wyższej i ide do OSu w stopniu - szeregowy (z magistrem - nie mam przeszkolenia ani kursów - więc nie mam na co liczyć, ale mniejsza z tym ważne że się zakwalifikwałem, przeszłem testy, badania dostałem etat i czekam na wezwanie do podpisania kontraktu - dyplom jak będzie trzeba schowam sobie w kieszeń) .Trzeba mieć dużo cierpliwości ja sie starałem ponad dwa lata, przeba pogadać na WKU sprawa jest do załatwienia, nie zrażać się i często przypominać się ...
yacc jeśli ci zależy i chcesz dostać się do żandarmeri to spróbuj masz szanse ...